Problemy z hydrauliką nie należą do przyjemnych. Wzywanie hydraulika na chybił trafił też nie jest dobre, a znalezienie specjalistów jest rzadkością.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
Hydraulika jest wszędzie. W domu, w mieszkaniu, w biurze. Usterki hydrauliczne są nierozłączną częścią hydrauliki. Nawet w najlepiej zaprojektowanej instalacji mogą pojawiać się usterki. Jesteśmy pewni, że jeśli nie żyjesz pod kamieniem, to przynajmniej raz spotkał Cię problem cieknącego kranu czy zatkanego odpływu. Takie problemy pojawiają się w jednej chwili i przysparzają niepotrzebnego stresu. Dlatego w tym artykule omówimy najczęściej pojawiające się usterki hydrauliczne, z jakimi możesz się zetknąć. Powiemy, co może być ich powodem oraz jak radzić sobie z nimi aż do przyjazdu fachowców.
Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne
- cieknący kran,
- zamarzanie wody w rurach,
- pęknięta rura,
- zapowietrzone kaloryfery,
- zatkany odpływ.
Jak sobie z nimi radzić aż pojawi się hydraulik z FachoweNaprawy.
- cieknący kran – najczęściej powodem cieknącej wody jest niesprawny wężyk, bądź uszczelka. Nie zawsze konieczne w takiej sytuacji będzie wzywanie specjalisty, ponieważ można samemu temu zaradzić. Należy jednak przy tym uważać, aby nie pogorszyć stanu usterki hydraulicznej. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób zabrać się za naprawę usterki, wezwij hydraulika, który posiada wiedzę oraz doświadczenie.
- Takim problemom można jednak zaradzić jeszcze zanim się pojawią. Bardzo często jest tak, że dostrzegamy usterkę dopiero wtedy, gdy jest już poważna, ale ona pojawia się zdecydowanie wcześniej. Dopiero z czasem zaczyna się powiększać do momentu, aż wezwanie pomocy stanie się nieuniknione. Aby temu zaradzić dobrze jest co jakiś czas samodzielnie kontrolować stan uszczelek oraz wężyków aby upewnić się, że wszystko jest z nimi w porządku.
- zamarzanie wody w rurach – usterka tego typu wbrew pozorom może spotkać każdego. Wiemy doskonale, że ten problem nie dotyczy jedynie miejsc, gdzie pomieszczenia nie są ogrzewane, takich jak domki letniskowe czy piwnice. Zamarznięta woda w rurach może pojawić się wszędzie. Powodów tego może być wiele, jednak bez względu na niego, należy jak najszybciej wezwać fachowca, który poradzi sobie z tym problemem. Jeśli szybko temu nie zaradzimy, to rura w Twoim domu może po prostu eksplodować.
Aby zminimalizować ryzyko pojawiania się tej usterki odpowiednio dogrzewaj budynek. - pęknięta rura – jak wspomnieliśmy przed momentem, jednym z powodów pękniętej rury może być częściowe zamarznięcie znajdującej się w niej wody, na skutek niedogrzania. Innym powodem może być po prosu przestarzała instalacja hydrauliczna (najczęściej w starszych budynkach), która z wiekiem po prostu się zużywa.
Konsekwencją pękniętej rury może być na przykład mokra plama na suficie. Aby później dostać się do instalacji hydraulicznej, zlokalizować usterkę i pozbyć się jej potrzebny będzie odpowiedni hydraulik.
Na usterki tego typu niestety nie mamy wpływu, poza tym, że jeśli wiesz, że instalacja hydrauliczna znajdująca się w Twoim budynku jest przestarzała, to dobrym wyjściem jest jej wymiana. - zapowietrzone kaloryfery – dla posiadaczy kaloryferów, taki problem nie jest w żaden sposób do przewidzenia. Polega on na przedostaniu się do instalacji powietrza, które uniemożliwia prawidłowy obieg wody. Skutkuje to tym, że kaloryfer może być letni, bądź nawet zimny w niektórych miejscach. Problem ten dotyczy zarówno mieszkańców mieszkań, jak i domów. Aby temu zapobiec (choć nie zawsze się to sprawdza), odkręć maksymalnie przepustowość kaloryfera w momencie pierwszego użycia w sezonie. Jeśli jednak to nie pomoże, konieczne może się okazać wezwanie nas do pomocy.
- zatkany odpływ – jest to domowa usterka, która znana jest chyba wszystkim. Toaleta, wanna, umywalka – to wszystko może ulec zatkaniu w momencie nieprawidłowego użytkowania. Wrzucanie odpadów do odpływu, włosy, resztki jedzenia. Po nagromadzeniu, mogą powodować zatkanie się odpływu.
Można próbować poradzić sobie z tym samodzielnie, na przykład poprzez zakupienie odpowiednich środków czyszczących, jednak gdy problem okaże się zbyt duży, fachowcy prawdopodobnie będą musieli rozebrać część instalacji, aby odetkać zatkany odpływ.
Najczęstsze powody powstawania awarii hydraulicznych
Do najbardziej powszechnych powodów usterek hydraulicznych należą:
Nieprawidłowa instalacja hydrauliczna
Nie ma co ukrywać, że podczas niektórych usterek hydraulicznych, nawet doświadczony specjalista może złapać się niedowierzająco za głowę. Jednak dzięki takim sytuacjom, nasi hydraulicy zdobywają coraz większą wiedzę, doświadczenie i precyzję działania. Dzieje się tak najczęściej, gdy powodem danej usterki jest nie nieprawidłowe użytkowanie, ale nieprawidłowa konstrukcja. Źle sporządzony plan instalacji hydraulicznej, czy błąd podczas budowy, może okazać się powodem usterki nawet wiele lat później.
Nieprawidłowe użytkowanie
Nieprawidłowe użytkowanie to również jeden z powodów pojawiających się usterek hydraulicznych, z jakimi hydraulicy z FachoweNaprawy muszą sobie na co dzień radzić. Podczas użytkowania zwracaj uwagę na to, czy używasz instalacji w sposób poprawny, to jest nie wrzucaj odpadów, resztek jedzenia i włosów do odpływu, dogrzewaj mieszkanie i sprawdzaj regularnie szczelność uszczelek.
Podsumowując, można w pewnym stopniu zapobiec powstawaniu awarii hydraulicznych, regularnie sprawdzając stan instalacji oraz użytkując jej w odpowiedni sposób. Na wiele problemów jednak nie posiadamy wpływu, a samodzielne rozwiązanie może tylko pogorszyć sytuację. Dlatego najlepiej jest wezwać profesjonalistę, którego nic nie zaskoczy. Nasz zespół z FachoweNaprawy.pl z przyjemnością pomoże Ci szybko naprawić usterkę. Przy nas nie musisz się stresować cieknącym kranem.
FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel.: 537-689-689
https://fachowenaprawy.pl/kontakt/