Zawód pielęgniarki jest teraz coraz częściej poszukiwanym zawodem. Pielęgniarstwo to zawód z powołania i zawsze będzie potrzebny. System zdrowia towarzyszy nam i będzie towarzyszył zawsze, a pielęgniarki będą niezmiennie potrzebne. Jak zatem zdobyć kwalifikacje?
Dla kogo przeznaczone są studia pielęgniarskie?
Przede wszystkim dla osób, które marzą o zawodzie pielęgniarki czy pielęgniarza. Dla tych, którzy chcą pracować przede wszystkim z chorymi w szpitalu. Absolwent pielęgniarstwa ma pełne uprawnienia do wykonywania tego zawodu i może od razu aplikować na ogłoszenia o pracę. Tutaj liczy się przede wszystkim praktyka, bo to w przyszłości ciągły kontakt z pacjentem i dużo czynności manualnych. Warto wspomnieć, że ten zawód można z powodzeniem wykonywać w kraju, jak i zagranicą, bo wszędzie jest zapotrzebowanie.
Studia pielęgniarskie to teoria i praktyka niezbędna do kontynuowania nauki jako magister na studiach uzupełniających.
Jak wygląda program studiów pielęgniarskich?
W ramach zajęć studenci nabywają gruntowną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa.
Program to 3-letnie studia licencjackie, stacjonarne, w trybie weekendowym.
Po zakończeniu nauki, zyskujemy tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa, co już umożliwia samodzielną praktykę pielęgniarską i uprawnia do studiów magisterskich w tym zakresie.
Mazowiecka Uczelnia Medyczna zapewnia odpowiednie i jakościowe kształcenie dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Znalezienie pracy po takich studiach nie wydaje się dużym wyzwaniem, a można ja znaleźć w takich miejscach jak: zakłady opieki zdrowotnej takie jak oddziały szpitalne, sanatoria, poradnie specjalistyczne, szpitale uzdrowiskowe, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjnych i lecznicze, stacje ratunkowe, ośrodki opieki paliatywno-hospicyjnej, służba więzienna i wojskowa.
Po zakończeniu studiów pielęgniarskich, absolwent zyskuje szereg kompetencji
Absolwent takich studiów będzie miał ogólną wiedzę z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz kulturze fizycznej i oczywiście dokładną wiedzę z głównego przedmiotu jakim jest pielęgniarstwo. Każdy, kto ukończy studia, może udzielać świadczeń zdrowotnych dla poprawy lub ratowania zdrowia pacjenta oraz samodzielnie lub w grupie opiekować się osobami o różnych potrzebach. Zarówno zdrowymi, jak i chorymi, a także niepełnosprawnymi i umierającymi. Może postawić diagnozę pielęgniarską i opiekować się pacjentem według jego indywidualnych potrzeb.
Student zdobywa między innymi takie kwalifikacje:
- pielęgnacja osoby chorej lub niepełnosprawnej
- wskazanie oceny zdrowia chorego
- przeprowadzanie badań diagnostycznych, zabiegów leczniczych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych
- świadczenie usług pielęgniarskich po to aby polepszyć zdrowie pacjenta
Warto podjąć studia pielęgniarskie, bo jest to zawód zawsze potrzebny, a pielęgniarki są mocno poszukiwane na rynku pracy i bez nich służba zdrowia właściwie nie funkcjonuje. Oczywiście jest to zawód z powołaniem, dlatego trzeba przemyśleć swoją decyzję. Perspektywy pracy są i w kraju i za granicą, zatem możliwości jest dużo.