wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jak korzystnie sprzedać używany samochód?

- Reklama -

Wydawać by się mogło, że sprzedaż samochodu to nic trudnego. Niekiedy tak jest, aczkolwiek zdarzają się przypadki, że auta wcale nie jest tak prosto się pozbyć. Mówi się, że każdy właściciel auta cieszy się dwa razy. Raz przy zakupie, i raz przy sprzedaży. W tym poradniku zajmiemy się tym, jak korzystnie i skutecznie sprzedać samochód. Przeczytaj już teraz i sprzedaj samochód!

Jak sprzedać auto w szybki sposób

Wiele osób ma już dość swoich leciwych wozów, które co rusz „zaglądają do kieszeni właściciela”. Istnieją również osoby, które znalazły okazję i chciałyby zmienić auto. W takich sytuacjach zajdzie potrzeba sprzedania starego auta, aby móc pozyskać dodatkową gotówkę. Inna sytuacja to np. taka, kiedy trzeba sprzedać samochód, bo potrzebuje się gotówki na inne cele. Co wtedy można zrobić?

Otóż oczywiście można wystawić auto do ogłoszenia i czekać na pojawienie się kupca, jednak jest to opcja zdecydowanie nie najszybsza. Okazuje się, że najszybszą opcją i często bardzo korzystną, jest skorzystanie ze skupu aut. Firmy tego typu zajmują się skupowaniem aut, nie tylko sprawnych, ale również mniej lub bardziej uszkodzonych. Mowa tutaj o autach niesprawnych technicznie, jak i powypadkowych. Czyli stan auta nie gra roli. Rok produkcji samochodu, opcja wyposażenia, rodzaj skrzyni biegów, silnika, kolor, czy cokolwiek, często mają małe znaczenie, gdyż skupy interesują wszystkie pojazdy.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że skupy płacą gotówką od ręki. Także transakcja jest niezwykle szybka.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest, że skup aut nie wymaga dostarczania pojazdu pod dany adres, ba, firmy takie same odbiorą samochód spod domu. Cechą, która charakteryzuje skupy, jest to, że oferują one nieco niższą cenę aniżeli cena rynkowa samochodu. Lecz coś za coś. Czasami dobrze jest poświęcić te kilka, czy kilkanaście procent wartości auta, lecz pozbyć się go w szybki i bezproblemowy sposób.

Zdarza się również, że niektóre osoby mylą skupy aut z komisami samochodowymi. Jest to błąd. Rolą komisu jest zazwyczaj pośredniczenie w sprzedaży samochodu. Komis oferuje możliwość pozostawienia auta na placu, co zaś może skutkować dodatkowymi opłatami. Oczywiście należy także mieć na uwadzę to, że komisy naliczają sobie prowizję po sprzedaży samochodu. Skupy aut działają zgoła inaczej. Firmy te kupują auta od razu, bez zbędnego czekania. Jest to stosunkowo nowa forma sprzedaży samochodu, z której korzysta coraz większa ilość osób! Jeżeli zatem chcesz szybko sprzedać samochód, skorzystaj ze skupu!

skup aut, sprzedaż samochodu

Jak klasycznie sprzedać samochód

Najszybszą formę sprzedaży mamy odhaczoną. Jest nią niewątpliwie skorzystanie z oferty skupu samochodów. Co jednak w przypadku, kiedy chcemy sprzedać auto w sposób tradycyjny? W takim przypadku istnieje kilka opcji.

Ogłoszenie sprzedaży auta w internecie

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, nie mogło zabraknąć możliwości zaoferowania do sprzedaży swojego auta. Istnieje wiele portali w sieci, które są stricte stworzone po to, aby ogłaszać samochody do sprzedaży. Są również portale ogólne, na których ogłoszenie samochodu do sprzedania jest jedną z opcji.

Jeżeli decydujemy się wystawić auto w internetowym ogłoszeniu, należy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim na początku warto zrobić przegląd rynku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, w jakich cenach są samochody takie jak nasz, z takim samym silnikiem, czy z takiego samego rocznika. Warto to zrobić na początek. Oczywiście nie można do końca sugerować się cenami innych pojazdów, gdyż na cenę wpływa opcja wyposażenia, czy chociażby stan techniczny.

Kolejnym krokiem są odpowiednie zdjęcia. Do zrobienia zdjęć najlepiej wybrać słoneczny dzień, lub miejsce o jednolitym zaciemnieniu. Przed sfotografowaniem ważne jest przygotowanie auta. Warto go porządnie umyć i wysprzątać wewnątrz, gdyż ten, kto kupuje samochód, na pewno zwróci na to uwagę. Samochód warto postawić w miejscu, gdzie można będzie dobrze go wyeksponować na zdjęciach. Jeżeli chodzi o wnętrze auta, warto równo ustawić kierownicę i starać się uchwycić detale. Zdjęcia wysokiej rozdzielczości są również zaletą. Pamiętaj także, że warto uwzględnić ewentualne uszkodzenia, czy mankamenty pojazdu. Kupujący na pewno docenią ten fakt. Przecież każdy może być rozczarowany, kiedy przyjedzie na miejsce i zobaczy auto z przerysowanym zderzakiem, czego np. na zdjęciach w ogłoszeniu nie było widać.

Jeżeli posiadamy już zdjęcia, warto zastanowić się nad odpowiednim opisem samochodu. O ile kwestie wyposażenia jest całkiem prosto uwzględnić, gdyż serwisy ogłoszeniowe gwarantują zrobienie tego w prosty i szybki sposób, poprzez zaznaczanie odpowiednich punktów, o tyle główny opis musimy napisać sami. Należy do tego podejść fachowo. Przede wszystkim na początku warto się przywitać i napisać jaki pojazd chcemy sprzedać. Warto uwzględnić w opisie wszystkie informacje na temat auta. Od kiedy go posiadamy, jakie naprawy były wykonywane i inne podobne informacje. Ogłoszenie sprzedaży samochodu może również zawierać informacje na temat ubezpieczenia, przeglądu itp. Na końcu treści prowinno znaleźć się zaproszenie do kontaktu, jak i oględzin samochodu. Jeżeli preferujemy więcej kontaktów niż telefoniczny, powinniśmy to również uwzględnić w opisie.

Czasami warto skorzystać z możliwości wypromowania ogłoszenia jeżeli przez jakiś czas nie ma zainteresowania naszym samochodem. To z pewnością podniesie jego oglądalność.

Po spotkaniu się z potencjalnym kupującym należy odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeżeli dana osoba będzie chciała się jazdy testowej, co jest naturalne, to powinniśmy się zgodzić. Jeżeli mamy jakieś uwagi, czy obiekcje, warto o nich wcześniej poinformować kupującego. Może się zdarzyć, że osoba, która jest zainteresowana, będzie chciała skorzystać ze stacji diagnostycznej itp. To kolejna naturalna rzecz w przypadku zakupu aut używanych, a także coraz częściej nowych aut, zatem nie powinniśmy mieć nic przeciwko. W innym przypadku może dojść do sytuacji, że kupujący pomyśli, iż możemy mieć coś do ukrycia.

skup aut, podpisanie umowy

Sprzedaż samochodu na giełdzie

Pamiętacie z wcześniejszych lat gazety z ogłoszeniami sprzedażowymi? Sprzedaż auta w ten sposób ewoluowała i można powiedzieć, że prawie w pełni przeniosła się do sieci. Jednak giełdy samochodowe nadal mają się dobrze i działają w wielu miastach.

Sprzedaż auta w ten sposób nie jest trudna. Wystarczy pojechać na daną giełdę z ówcześnie przygotowaną kartką, czy banerem z treścią, że chce się sprzedać samochód. Czasami wjazd na giełdę musi być poprzedzony, zakupem specjalnej „wejściówki”. Warto pamiętać, że w takich miejscach klient ma bezpośredni kontakt z pojazdem, zatem można go dobrze przygotować do sprzedaży. Auto należy umyć oraz posprzątać, aby wyglądało schludnie. Można napisać kartkę z treścią ogłoszenia, jak również uwzględnionym wyposażeniem, jednak dobrą opcją jest po prostu opowiedzenie osobiście zainteresowanemu o samochodzie.

Inne formy sprzedaży pojazdu

Istnieją także inne możliwości sprzedaży samochodu. Jedną z nich jest pozostawienie go w komisie i oczekiwanie na pojawienie się klienta. Jeszcze inną formą jest pozostawienie auta w rozliczeniu i kupno nowego. Niektóre salony samochodowe oferują taką opcję. Oczywiście cena, jaka zostanie zaoferowana za nasz pojazd, będzie niższa aniżeli cena rynkowa.

O czym warto pamiętać przy sprzedaży używanego auta

Najważniejszą rzeczą jest uczciwość. Tak jak my nie chcielibyśmy zostać oszukani, tak samo kupujący nie chciałby, aby jego oszukano. Co za tym idzie, warto poinformować zainteresowanego o mankamentach, jakie posiada pojazd i o których sami wiemy. Aktualnie prawo działa w ten sposób, że kupujący może rościć pretensje jeżeli nabędzie pojazd z wadami ukrytymi. Całość może obić się o sąd i niepotrzebne koszty oraz nieprzyjemności. Kupujący może nawet zwrócić samochód. Oczywiście, używane auto nie może być w stanie idealnym i na pewno będzie miało jakieś mankamenty, jednak niekiedy niepoinformowanie o tym może przysporzyć zbędnych problemów. W ogłoszeniu warto przedstawić całą historię auta, jaką znamy.

Warto zadbać o przygotowanie wizualne auta do sprzedaży. Kiedy sprzedajesz samochód, umyj go i posprzątaj. Pamiętaj także o niezbędnych kwestiach związanych z ubezpieczeniem, czy przeglądem. Przed sprzedażą przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty samochodu, takie jak dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, kartę pojazdu itp. Możesz pokusić się także o przygotowanie umowy kupna-sprzedaży. Poinformuj kupującego o wszystkim, co niezbędne.

Takie podejście do sprzedaży zdecydowanie może zwiększyć szansę na szybkie powodzenie transakcji.

Pamiętaj również o tym, żeby gwałtownie nie obniżać ceny, jeżeli auto przez jakiś czas nie znajdzie zainteresowanego. To odbije się na tym, że możemy stracić na sprzedaży, więcej niż nam się wydaje.

Po sprzedaży należy wiedzieć również, że czynność tę zgłasza się do wydziału komunikacji i ubezpieczyciela. Jeśli np. sprzedałeś samochód, który posiadałeś krócej niż 6 miesięcy, należy rozliczyć sprzedaż w PIT.  

Podsumowanie

Sprzedaż używanego auta w dzisiejszych czasach niekiedy jest wyzwaniem. Rynek samochodów jest tak ogromny, że czasami niektóre naprawdę przez długi czas nie mogą znaleźć nowego nabywcy. W takich przypadkach zdecydowanie polecane może być skorzystanie z oferty skupu aut. Jest to najlepsza opcja jeżeli chce się sprzedać samochód szybko.

Samodzielna sprzedaż auta, która będzie odpowiednio przemyślana może pójść szybko i sprawnie. Najważniejsze to wybrać dobry portal ogłoszeniowy, lub wybrać się na giełdę samochodową i liczyć, że akurat w ten dzień nasz pojazd znajdzie nowego właściciela.

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Organizacja pogrzebów przez zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe odgrywają kluczową rolę w organizacji ceremonii pogrzebowych, zapewniając kompleksową obsługę na każdym etapie. Ich głównym zadaniem jest...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -