test
środa, 19 czerwca, 2024

Jak pandemia Covid-19 zmieniła rynek biurowy w Polsce?

- Reklama -

Wynajem biur zawsze należał do bardzo intratnych inwestycji. Im korzystniejsze pod kątem lokalizacji biuro, tym możliwe było uzyskanie jeszcze wyższych dochodów. Niestety epidemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku. Odtąd wynajęcie biura firmie zewnętrznej stało się bardzo trudne, a nawet… niewykonalne.

Wynajem biur zawsze należał do bardzo intratnych inwestycji. Im korzystniejsze pod kątem lokalizacji biuro, tym możliwe było uzyskanie jeszcze wyższych dochodów. Niestety epidemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku. Odtąd wynajęcie biura firmie zewnętrznej stało się bardzo trudne, a nawet… niewykonalne.

Praca zdalna zabija

O ile biura do wynajęcia jeszcze kilkanaście miesięcy temu cieszyły się dobrą passą, o tyle po zamknięciu całej gospodarki (pierwszy lockdown), przedsiębiorcy zostali zmuszeni do przeniesienia swoich biur do wirtualnej rzeczywistości. Praca zdalna – bo o niej mowa – stała się swoistym „zabójcą rynku”. Problem polega na tym, że ów „zabójca” nie działa sporadycznie, lecz staje się zawodowcem.

Dlaczego tak jest? Chociażby dlatego, że sytuacja na rynku nie odpuszcza. Nawet, jeśli lockdown zostanie zniesiony, to i tak przedsiębiorcy przestaną dostrzegać korzyści z wynajmu biur. Okazuje się bowiem, że spora liczba aktywnych przedsiębiorstw, może pracować niezależnie od swoich biur stacjonarnych. Możliwość realizacji części (a może nawet i wszystkich) obowiązków za pośrednictwem Sieci, jest po prostu tańsza.

Wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy?

Sytuacja gospodarcza wymusiła na właścicielach biur do wynajęcia pewną modyfikację swojej oferty. Odtąd wynajem długoterminowy przestał mieć rację bytu, aczkolwiek nie można tego powiedzieć o wynajmie krótkoterminowym. Coraz częściej do głosu dochodzą oferenci, którzy posiadają biuro serwisowane. Na czym polega ta specyficzna forma usługi?

Biuro serwisowane, to po prostu kolejna forma biur do wynajęcia, które – w przeciwieństwie do większości dostępnych ofert – są w pełni przygotowane do pracy. Rola klienta ogranicza się tu wyłącznie do… podłączenia własnego komputera. Reszta urządzeń takich jak drukarki, skanery i routery, są już przygotowane do pracy. Co ciekawe – biuro serwisowane jest przez cały czas gotowe do pracy. Oznacza to, że musi ono być na bieżąco sprzątane, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Wynajem w miastach i poza nimi

Biura do wynajęcia nie zawsze muszą być dostępne tylko w rozbudowanych centrach wielkich miast. Wręcz przeciwnie – coraz większa liczba przedsiębiorców stawia również na bardziej „egzotyczne” formy współpracy, takie jak np. biuro satelickie. Istota tej formy działalności polega – w dużym uproszczeniu – na tym, że firma korzystająca z wynajmu, przenosi swą działalność do biur satelickich, które umiejscowione są poza centrami wielkich miast. Własne biuro satelickie ma wiele zalet, gdyż:

  • zapewnia pracownikom możliwość łatwiejszego dojazdu do obrzeży miasta, niż do centrum wielkiego miasta,
  • oferuje lepszy komfort pracy, zapewnia optymalne warunki działania,
  • pozwala na pracę w mniejszym, mniej stresującym, a co za tym idzie bardziej efektywnym i lepiej zgranym zespole,
  • ułatwia komunikację pomiędzy poszczególnymi segmentami firmy, z których część może znajdować się w centrum miasta lub… kilka tysięcy kilometrów dalej,
  • ułatwia tradycyjną formę komunikacji pomiędzy poszczególnymi siedzibami firmy,
  • pozwala prowadzić działalność w oparciu o niższe koszty wynajmu, w porównaniu do cen obowiązujących na terenie dużych miast,
  • ułatwia komunikację z resztą miasta, bez naruszania obszarów z zakazem wjazdu samochodów (przede wszystkim za granicą).
  • Zobacz oferty biur do wynajęcia na terenie Warszawy: https://www.axiimmo.com/biura/region-warszawa/warszawa/

Wynajem powierzchni biurowej a przyszłość

W obecnej sytuacji gospodarczej, trudno o jakiekolwiek wiarygodne prognozy. Niemniej można uznać, że z biegiem czasu tradycyjna forma wynajmu powierzchni biurowych, może zostać zarzucona na rzecz nowych, bardziej elastycznych form współpracy. Co ciekawe, na tym polu doganiamy (jako Polska), naszych sąsiadów z Zachodu. W krajach tzw. „Starej Unii Europejskiej”, wymienione tu formy wynajmu są czymś standardowym.

Podsumowując, biuro serwisowane czy też biuro satelickie, to innowacyjne metody wynajmu powierzchni biurowej o zróżnicowanej przestrzeni. Nietrudno dojść do wniosku, że to one będą w najbliższych latach decydować o sytuacji na tym skądinąd rozległym rynku.

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Okulary dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Twoja pociecha potrzebuje okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych? Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania, nasz artykuł...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -