test
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Jak ubezpieczyć meble w mieszkaniu?

- Reklama -

Meble są jednym z najcenniejszych sprzętów w domu – na ich zakup często przeznaczamy wiele tysięcy złotych. Czy jesteśmy jednak gotowi, aby nagle i bez zapowiedzi ponownie wyłożyć taką kwotę? W wielu polskich domach zniszczenie mebli (np. z powodu zalania lub pożaru) oznacza ogromną stratę i konieczność brania pożyczki czy sięgnięcia po oszczędności. Możemy się jednak przed takimi konsekwencjami uchronić dzięki dobrze skonstruowanej umowie na ubezpieczenie mebli. 

Jak możemy ubezpieczyć meble?

Podstawową ofertą, w ramach której możemy ubezpieczyć meble, jest polisa majątkowa. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania, to firma ubezpieczeniowa zaproponuje nam umowę, która obejmie zarówno lokal, jak i tzw. mienie ruchome. W tej kategorii znajdziemy nie tylko meble – to wszystkie przedmioty (oraz zwierzęta domowe), które można wynieść z mieszkania bez uprzedniego demontażu. Oznacza to, że zabudowa kuchni z definicji nie jest ruchomością, podobnie jak np. armatura sanitarna. Typowe meble już natomiast tak – i o ile nie są uznane za dzieła sztuki o znacznej wartości – w ich wypadku może być konieczne dodatkowe ubezpieczenie. 

Zakres ubezpieczenia majątkowego

W podstawowym zakresie polisa mieszkaniowa obejmuje jedynie części stałe mieszkania, czyli ściany, podłogę czy sufit. Dopiero w rozszerzonym zakresie polisa obejmie elementy ruchome majątku, czyli wspomniane meble oraz inne wartościowe przedmioty. W ramach umowy ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do szkód z powodu m.in.:

  • zalania (zarówno z powodu deszczu, jak i awarii kanalizacji), 
  • pożaru,
  • przepięcia,
  • dewastacji,
  • kradzieży z włamaniem lub bez śladów włamania,
  • implozji,
  • eksplozji.

Dokładny zakres różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, którą wybierzemy. Wiążą się z tym również różnice w ostatecznej kwocie, którą będziemy musieli zapłacić za 12 miesięcy ochrony. Wysokość składki ubezpieczeniowej dla mieszkania na Ursynowie zależy również od:

  • wielkości mieszkania i jego wartości,
  • wartości objętych umową ruchomości, co razem z powyższym punktem pozwala wyznaczyć sumę ubezpieczenia,
  • dodatkowych usług, takich jak Home Assistance czy OC w życiu prywatnym (przydatne, gdy remontujemy mieszkanie i nie chcemy być obciążeni kosztami odszkodowania w razie szkód wyrządzonych sąsiadom).

Podsumowując te zależności, polisa mieszkaniowa obejmująca cenne dla nas meble będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych. W najszerszym wariancie (tzw. polisa all-risk obejmująca wszelkie zdarzenia) cena ta może wzrosnąć do ponad 1000 zł. 

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania, czyli wyłączenia odpowiedzialności

W każdej polisie majątkowej firmy jasno określają, w jakich sytuacjach nie dojdzie do wypłaty odszkodowania. Listę tą znajdziemy pod punktem wyłączenia odpowiedzialności. 

Jednym z najpoważniejszych z nich jest brak jakiegokolwiek zabezpieczenia mieszkania. Jeśli zostawimy drzwi do niego otwarte i wyjedziemy na urlop, a mieszkanie zostanie okradzione, to ubezpieczyciel, po ustaleniu tych faktów, nie wypłaci nam odszkodowania. Dlatego z uwagi na wysoką wartość ruchomości, w tym mebli, musimy dostosować mieszkanie do wymagań ubezpieczyciela i np. założyć antywłamaniowe drzwi lub np. system alarmowy. 

Chcesz najkorzystniej wybrać ubezpieczenie mebli w mieszkaniu? Skontaktuj się z Eurofinance Warszawa Ursynów, gdzie znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę. 

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Okulary dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Twoja pociecha potrzebuje okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych? Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania, nasz artykuł...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -