Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat prowadzi program Mazowsze dla zabytków. Jego założenie jest renowacja zabytków znajdujących się na terenie Mazowsza, ale również wspieranie ich rozwoju. W efekcie zarządcy otrzymują dotacje wsparcie finansowe i realną pomoc w utrzymaniu zabytków, które są przecież krajowym dziedzictwem. Jak kształtują się tegoroczne plany na inwestowanie w nasze krajowe skarby?
Jak działa program Mazowsze dla zabytków?
Kościoły, dwory, pałace, mogą zyskać nowe życie dzięki tej inicjatywie. Do głównych założeń programowych należy ochrona dziedzictwa kulturowego, polegająca na dofinansowaniu prac ratujących i zabezpieczających zabytki. To jednak niejedyne zadanie programu. Ma on na celu również podnoszenie świadomości społecznej, promowanie wiedzy na temat znaczenia zabytków oraz potrzeby ich ochrony. Sejmik współpracuje z lokalną społecznością, angażując ją nie tylko w odnowę zabytków, ale również w poznanie kultury Mazowsza.
Środki pochodzące z programu można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.
Jaki jest cel działania programu?
Władze Mazowsza mówią wprost — pora na odnowienie dziedzictwa kulturowego, jakim są zabytki zgromadzone na terenie Warszawy i regionu. Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa dodaje, że samorząd Mazowsza od lat wspiera opiekunów i właścicieli zabytków. – Od 2018 r. przeznaczyliśmy na ten cel ponad 60 milionów złotych. Renowacja zabytków pozwala nie tylko chronić ich historyczną wartość, ale przyczynia się także do rozwoju turystyki. Bardzo się cieszę, że wspieramy projekty, które łączą przeszłość z przyszłością. Z kolei Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa potwierdza, że potrzeby wielu obiektów zabytkowych są naprawdę duże – Symboliczne czeki, które dzisiaj wręczamy wkrótce zmienią się w realne pieniądze, które pozwolą na renowację aż 28 zabytków z Warszawy i jej okolic. Część funduszy będzie przeznaczona na prace ratunkowe, które mają uchronić obiekty przed całkowitym zniszczeniem.
Które zabytki zostaną odnowione?
Jak podaje Głos Otwocka, w grę wchodzi renowacja obiektu Willa Waleria, położona niedaleko Milanówka. To tam właśnie tworzył rzeźbiarz Jan Szczepkowski. Wśród obiektów podlegających renowacji i finansowaniu programu, są również pałace, wille z podwarszawskich okolic, takie jak Willa Laurentium w Wołominie czy pałac Radziwiłłów w Jadwisinie. Na renowacje i odnowę zostały przeznaczone 3 miliony złotych. To kwota, która realnie pozwoli odbudować najpiękniejsze budowle regionu, mające historyczne znaczenie dla całej Polski.
Chcesz wiedzieć więcej na temat planowanych prac renowacyjnych na terenie Otwocka, Warszawy i całego regionu? Sprawdzaj najnowsze informacje na portalu Głos Otwocka. Bądź na bieżąco i śledź to, co dzieje się wokół Twojej społeczności.