test
środa, 19 czerwca, 2024

Popularne mieszkania na prawej stronie Wisły – Praga przyciąga nowych lokatorów

Praga to dzielnica z duszą, wyróżniająca się artystycznymi muralami oraz zapachem czekolady. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Kiedyś niedoceniana i zapomniana, a dziś zyskująca przychylność nowych mieszkańców. Dotyczy to zarówno Północnej, jak i Południowej Pragi. Obie są niczym siostry – podobne, a jednak różne. Razem tworzą niezwykłe miejsce na mapie stolicy Polski.

Warszawska Praga najlepsza w Europie?

Niedawno słynny brytyjski dziennik The Independent uznał warszawską Pragę za jedną z najlepszych dzielnic do życia w Europie. Skąd ta ocena? Według ekspertów brytyjskiego dziennika polska Praga ma niezwykły klimat, który tworzą: przedwojenna architektura, liczne parki schowane między klimatycznymi uliczkami, bogata oferta gastronomiczna pełna kawiarenek oraz artystyczne murale. Coraz więcej zalet tej dzielnicy sprawia, że z roku na rok staje się ona coraz częściej wybieranym miejscem do zamieszkania.

Co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców na dzielnicę Praga-Południe? – Na Gocławiu oferta handlowo-usługowa, a za chwilę oświatowa i kulturalna, oraz bliskość Wisły. Na nowych osiedlach przy Mińskiej tereny sportowo-rekreacyjne parki Znicza, Polińskiego, i – w niedalekiej przyszłości – dobra komunikacja z resztą miasta przez nową stację kolejową Warszawa Grochów oraz III linia metra. – odpowiada Andrzej Opala, pełniący funkcję Rzecznika Prasowego Dzielnicy Praga-Południe.

Niezwykła różnorodność

Praga-Południe jest miejscem, gdzie historia miesza się ze współczesnością.Z jednej strony spotkamy się tu z nowoczesnym budownictwem, a z drugiej z zachowanymi zabytkowymi kamieniczkami. Na niektórych ulicach czas zatrzymał się w miejscu, inne to synonim nowoczesnej urbanistyki. Praga to dzielnica pełna kontrastów – spacerując po niej, możemy w ciągu jednej chwili przejść z zielonego parku do pofabrycznych terenów. 

Co więcej, planowana budowa III linii metra z pewnością wpłynie na dynamiczny rozwój tej dzielnicy. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć do 2028 roku. W ciągu siedmiu najbliższych lat powstanie sześć stacji metra – wszystkie na Pradze-Południe. Według projektu prace rozpoczną się od Stadionu Narodowego. Następne przystanki to Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz Gocław. Jednak mieszkańcy Pragi zwracają uwagę i postulują o to, by wybudować jeszcze jedną stację – Plac Szembeka. 

Z pewnością decydując się na zakup mieszkania w Warszawie, warto wziąć pod uwagę wszelkie plany rozbudowy, w tym szczególnie plan rozbudowy warszawskiego metra. W przyszłości może to znacząco ułatwić nam codzienne życie, dzięki bezpośredniemu dostępowi do rozbudowanej infrastruktury.

Mieszkaniowy boom na Pradze-Południe

Praga-Południe stanowi częsty wybór nie tylko wśród osób poszukujących nieruchomości, ale również wśród deweloperów, którzy chętnie tworzą tu nowe inwestycje mieszkaniowe. Jak zauważa Andrzej Opala – Olbrzymim osiedlem, niemal samodzielnym bytem, stał się Gocław. Teren po byłym lotnisku wciąż jeszcze przyciąga deweloperów, gdyż plany skomunikowania go z resztą miasta bądź to przez planowaną linię tramwajową („Tramwaj na Gocław”), bądź metrem (III linia), powoduje, że atrakcyjność tego terenu wzrasta. Niezwykle mocno eksponowane miejsce dla działań deweloperskich to także tereny położone na północ od ulic Mińskiej i Chrzanowskiego w stronę torów kolejowych. Od kilku lat powstaje tu małe miasteczko.

Popularność tej lokalizacji potwierdzają również najnowsze wyniki Rankingu Inwestycji, przygotowane przez portal RynekPierwotny.pl. Inwestycja, która zwyciężyła w tym Rankingu Rankingu – Chrzanowskiego zlokalizowana jest właśnie na Grochowie. Inwestycję tą wyróżniają kameralne dziedzińce, a także niewielki placyk z placem zabaw dla dzieci. Srebrna medalistka zestawienia – Omulewska, także znajduje się na tym samym osiedlu. Jej wykończenie nawiązuje do architektury dawnej warszawskiej Pragi. Kolejną wartą uwagi inwestycją jest Stacja Grochów – inspirowana w architekturze modną skandynawską stylistyką.

O dużej atrakcyjności Pragi-Południe świadczy również duża ilość nieruchomości budowanych na tym terenie. Tylko w czerwcu na portalu nieruchomości RynekPierwotny.pl mogliśmy znaleźć aż 469 ofert w 13 inwestycjach deweloperskich. Ich średnia cena za metr kwadratowy wyniosła ponad 12 tys. złotych. Natomiast średni metraż lokali oscylował w granicach około 49 metrów kwadratowych. 

Praga-Południe to z pewnością doskonałe miejsce do życia. Odnajdą się tu zarówno tradycjonaliści, jak i osoby ceniące sobie nowoczesność. Warszawska Praga oferuje wszystko, co potrzebne do szczęścia – nowoczesne mieszkania, klimat przedwojennej Warszawy, grochowską oranżadę czy zapach czekolady wydobywający się z lokalnej fabryki Wedla. To dzielnica, którą czeka w najbliższych latach prawdziwy rozkwit, dlatego warto obserwować ten postęp z pierwszego rzędu – z okna własnego mieszkania. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/warszawa/ocena-q2-2021/

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady przed remontem mieszkania w Warszawie?

Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które generuje znaczne ilości odpadów budowlanych. Gruz, stare meble, odpady drewniane, metalowe i plastikowe –...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -