wtorek, 23 kwietnia, 2024
Warszawa News:

Sprzątanie po zgonie — lepiej wezwać firmę, czy zrobić to samodzielnie?

Sprzątanie po zgonie Warszawa jest wyzwaniem, które wykonują specjalistyczne firmy sprzątające. Dezynfekcja mieszkania po zmarłym powinna być przeprowadzana z zachowaniem reguł i norm obowiązujących w tej specyficznej branży. Jeśli znajdziemy w naszym domu ciało bliskiego, może okazać się to dla nas dużym szokiem. Wówczas nie wiemy co robić i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że po rozkładzie zwłok dochodzi do produkcji niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji np. jadu trupiego. Czy w związku z tym powinniśmy sprzątać samodzielnie? Zapraszamy do przeczytania artykułu, dowiedziecie się z niego, czy warto zatrudnić do czyszczenia po zgonie specjalistyczny podmiot. 

Czym jest sprzątanie po zgonie?

Śmierć niejedno ma imię i w zależności od jej rodzaju musimy mierzyć się z różnymi jej skutkami. Samobójstwo, czy morderstwo charakteryzują się nie tylko dużym szokiem dla otoczenia, ale i specyficznymi konsekwencjami dotyczącymi skażonego miejsca. Ślady krwi, czy też części tkanek ludzkich na podłodze to tylko niektóre ze skutków tego przykrego zdarzenia. Osoby, których praca na co dzień to sprzątanie po zmarłych, żyją pod ciągłą presją czasu.  Gdy dojdzie do zgonu w przestrzeni publicznej, należy przejść od razu do działania. Policja, czy też Straż Pożarna są na miejscu interwencji zazwyczaj jako pierwsi. Jednak po wykonaniu swojej pracy odjeżdżają. 

Zwłoki zostają zabrane do zakładu pogrzebowego, a rodzina staje przed zagraconym mieszkaniem, które często jest skażone biologicznie. I w takich właśnie okolicznościach warto sięgnąć po telefon i skontaktować się z jedną z lokalnych firm, która oferuje sprzątania po zgonie mieszkania wraz z jego dezynfekcją. Coraz częściej mieszkamy samotnie i tak też umieramy. W szczególności dotyczy to osób starszych. Gdy dochodzi do odkrycia zwłok, są one zazwyczaj w zaawansowanym stadium rozkładu. Czyszczenie po zmarłych przeprowadzone wtedy być powinno koniecznie z dezynfekcją. 

Jest kilka sprawdzonych metod odkażania, a do najpopularniejszych zaliczyć można ozonowanie po zmarłych oraz zamgławianie suchą mgłą. Obie te metody są skuteczne, a różnica polega na tym, czym odkażamy. W przypadku ozonowania środkiem biobójczym jest ozon, który przy stężeniach powyżej 5 ppm. ma silne właściwości niszczące w kierunku wirusów i patogenów. Jeśli chodzi zaś o zamgławianie, to realizowane ono jest za pomocą nadtlenku wodoru jednej z reaktywnych form tlen do dawna stosowany do dezynfekcji sal operacyjnych w szpitalach i innych placówkach medycznych. Nie powinno więc nikogo dziwić, iż znajduje on również zastosowanie, kiedy mowa o usłudze, jaką jest dezynfekcja po zmarłych w mieszkaniach lub lokalach publicznych, w których nastąpił nagły zgon i doszło do skażania. 

Kiedy można odkazić pomieszczenie samodzielnie, a kiedy wezwać firmę?

Tak, jak już wspomnieliśmy w zależności od tego, w jaki sposób doszło do zgonu, musimy mierzyć się ze szkodliwymi dla naszego zdrowia konsekwencjami. Jad trupi, który jest toksyczny dla ludzi, powoduje zatrucie pokarmowe oraz uszkadza inne części ciała człowieka. Jeśli z powodu zaawansowanego rozkładu zwłok dojdzie do dostania się do wnętrza mieszkania much plujek (calliphora vomitoria), będziemy mieli do czynienia z ich larwami, czyli czerwiami. Dochodzi także do pojawienia się plam opadowych i gnicia zwłok. Po zabraniu ciała przez zakład pogrzebowy rodzina zostaje sama z problem. 

Dezynfekcja po zmarłym jest konieczna dla  bezpieczeństwa przyszłych mieszkańców. Mało kto z nas posiada specjalistyczne środki chemiczne, wiedzę jak dobrać stężenie oraz jakiego sprzętu użyć do usunięcia zapachu śmierci. Z tych kilku powodów lepiej nie dezynfekować po zmarłym samodzielnie. Zabieg taki jak ozonowanie po zmarłych jest więc skuteczną formą odkażania i jednocześnie dezodoryzacji. Każda solidna firma sprzątająca po zmarłych wykonuje te zabiegi użyciem przemysłowych generatorów ozonu o mocy od 40 do 240 g./h. Tu wszystko zależy od wielkości pomieszczeń i stopnia skażenia. Dezynfekcja ozonem wymaga jednak ciągłego pomiaru stężenia ozonu i kontroli pozostałych parametrów w czasie trwania odkażania. 

Czy można przebywać w mieszkaniu, w którym doszło do zgonu?

Śmierć w mieszkaniu, które jest użytkowane codziennie przez różne osoby, wymaga od nas natychmiastowej dezynfekcji. Gdy chcemy by, było to wykonane skutecznie i sprawnie, powinniśmy wezwać firmę oferującą sprzątanie po zgonie Warszawa. Dlaczego to tak ważne? Czy słyszeliście o takich słowach jak kadaweryna (pentametylenodiamina), czy neuryna? Powstają one w procesach gnilnych białka i wydobywają się z ciała człowieka tuż po jego śmierci. Te niebezpieczne związki chemiczne unoszą w powietrzu, w mieszkaniu, w którym doszło do zgonu. Przebywanie w takim mieszkaniu jest niebezpieczne i zdecydowanie powinniśmy unikać wdychania skażonego powietrza. Specjaliści przeprowadzający czyszczenie po zmarłych do tego typu prac stosują środki ochrony osobistej, dzięki czemu są całkowicie zabezpieczeni. Nie zaleca się, aby przebywać w mieszkaniu po zmarłej osobie przed jego całkowitą dezynfekcją. 

Ile kosztuje usługa sprzątania po zgonie na terenie Warszawy i okolic?

Wykonanie specjalistycznej usługi, jaką jest sprzątanie po zgonach Warszawa, zazwyczaj firmy wyceniają każdorazowo indywidualnie. Każde sprzątanie jest inne i może mieć inny zakres prac. Prawidłowo wykonana dezynfekcja po zmarłych powinna być zrealizowana z zachowaniem wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprzątanie po zmarłych Warszawa, cena podstawowej dezynfekcji tego zabiegu zaczyna się już od 700 zł netto. Jeśli jednak okaże się, że skażeniu uległa duża powierzchnia, osoba zamieszkująca mieszkanie cierpiała na manię zbieractwa i niezbędna jest utylizacja kilku ton jego wyposażenia, to cena usługi automatycznie wzrasta. Na warszawskim rynku usług funeralnych działa wiele firm, które świadczą niedrogie usługi kremacji zwłok i utylizacji wyposażenia mieszkań po zmarłych oraz sprzątania specjalistycznego. Wystarczy zrobić ten pierwszy krok, sięgnąć po telefon i porozmawiać z jednym z lokalnych koordynatorów ds. pogrzebu.  Wielu z nich pracuje przez całą dobę i zrobi wszystko, aby Ci pomóc.

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Drzwi techniczne metalowe — dopasowane do naszych potrzeb

Każdy z nas wybierając drzwi do domu, stawia na wysoki poziom odporności oraz funkcjonalności. Jedną z opcji jest wybór...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -