niedziela, 3 marca, 2024

Warszawa odzyskuje budynek po Rosji i zamienia go w szkołę specjalną

- Reklama -

Warszawa ma nowy plan na budynek przy ul. Kieleckiej 45, który przez lata był zajmowany przez Federację Rosyjską. Kilka miesięcy temu miasto przejęło obiekt, a teraz zamierza go przeznaczyć na szkołę specjalną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Fot. FB. Rafał Trzaskowski

Budynek przy ul. Kieleckiej 45 ma ponad 7 tys. m kw. powierzchni i znajduje się w dzielnicy Mokotów. Do 2019 roku był on siedzibą Instytutu Kultury Rosyjskiej, który działał pod patronatem ambasady Rosji. Jednak w związku z napiętymi stosunkami między Polską a Rosją, władze Warszawy postanowiły zakończyć umowę dzierżawy i przejąć budynek na własność Skarbu Państwa.

Fot. FB. Rafał Trzaskowski

Miasto chce wykorzystać ten obiekt na cele oświatowe i społeczne. Planuje się, że po remoncie i adaptacji budynek będzie mógł pomieścić ok. 150-200 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Warszawa ma rozbudowaną sieć szkół i placówek specjalnych, ale potrzeby w tym zakresie są ogromne i stale rosną.

Fot. FB. Rafał Trzaskowski

Przekazanie budynku na rzecz miasta było możliwe dzięki decyzji nowego wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, który zgodził się na realizację wniosku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poprzedni wojewoda blokował tę sprawę przez prawie rok, pomimo że miasto spełniło wszystkie wymagania prawne.

Fot. FB. Rafał Trzaskowski

Prezydent Trzaskowski podziękował wojewodzie Frankowskiemu za szybką i pozytywną reakcję i zapowiedział lepszą współpracę między samorządem a administracją rządową. Podkreślił też, że to świetna wiadomość dla Warszawy i zapowiedź lepszych czasów dla samorządu.

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Poznaliśmy wykonawcę pierwszego odcinka trzeciej linii metra

Informacje o tym, kto będzie odpowiedzialny za projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra w Warszawie, są już dostępne. Trasa,...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -