wtorek, 23 kwietnia, 2024
Warszawa News:

Wzrost popularności pracą zdalną w czasie pandemii – jak wyglądają zarobki u firm w stolicy

W marcu 2020 roku nastąpił globalny kryzys związany z pandemią COVID-19. Wiele firm w celu ograniczenia ryzyka potencjalnego zarażenia swoich pracowników, podjęło decyzję o oddelegowaniu ich do wykonywania obowiązków w formie zdalnej. Wzrost popularności pracą zdalną utrzymuje się do tej pory mimo znoszenia obostrzeń. Jest to rozwiązanie, którego atuty dostrzegają zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

Jak polscy pracownicy postrzegają pracę zdalną? 

Na samym początku pandemii wiele firm podejmowało decyzje w sposób szybki, ponieważ jeszcze nie do końca było wiadomo, jak duże jest zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. W związku z tym zdecydowana większość biur przeszła na tryb pracy zdalnej. 

Uniwersytet Warszawski przeprowadził badanie, które miało na celu zweryfikowanie, jak Polacy postrzegają home office, czyli pracę w domu. Aż 83 procent pracowników instytucji finansowych wskazało, że największym atutem pracy zdalnej jest ogromna oszczędność czasu, zaś 72 procent respondentów wskazało na większe bezpieczeństwo podczas pandemii, a 57 procent doceniło elastyczny czas pracy. 

Chorobowe a praca zdalna 

Uczestnicy badania wskazali również, że dużą zaletą wykonywania pracy z domu jest brak konieczności korzystania z L4 w przypadku niewielkich problemów zdrowotnych, które przy wykonywaniu pracy w formie standardowej spowodowałyby, że pracownik skorzystałby ze zwolnienia lekarskiego. Dzięki pracy w domu pracownicy mieli także więcej czasu dla swoich bliskich oraz na zadbanie o swoje zdrowie. 

Praca zdalna a zarobki 

Czy wykonywanie pracy w formie zdalnej może być jednoznaczne ze zmianą warunków zatrudnienia, w tym zmniejszenia wynagrodzenia? Polski ustawodawca wskazuje, że w trakcie obowiązywania stanu epidemii w Polsce pracodawcy mają prawo, aby polecić swoim podwładnym wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania. Nie są jednak uprawnieni do tego, aby z powodu pandemii zmienić wysokość zarobków. 

Więcej porad na temat specyfiki polskiego rynku pracy znajdziesz w Aplikuj.pl. Jest to wyspecjalizowany portal oferujący szeroką gamę poradników a także ogłoszeń o pracę z całej Polski. 

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Drzwi techniczne metalowe — dopasowane do naszych potrzeb

Każdy z nas wybierając drzwi do domu, stawia na wysoki poziom odporności oraz funkcjonalności. Jedną z opcji jest wybór...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -