wtorek, 23 kwietnia, 2024
Warszawa News:

Żywienie w przedszkolu – jak duże ma znaczenie?

Żywienie w przedszkolu powinno uwzględniać odgórnie narzucone normy. To nie jedyny wymóg stający przed firmami oferującymi catering dla przedszkoli. Propozycje menu powinny sprostać oczekiwaniom rodziców, którzy mają dziś coraz większą świadomość żywieniową. Nie da się ukryć, że posiłek przedszkolny ma ogromne znaczenie w rozwoju przedszkolaka. Jak powinien wyglądać zatem jego codzienny jadłospis?

Jadłospis przedszkolaka – jak powinno to wyglądać?

W okresie przedszkolnym dzieci przeżywają intensywny rozwój. Dynamiczny rozkwit przeżywa zarówno umysł, jak i ciało dziecka. Możemy (a nawet powinniśmy!) wspomagać nasze pociechy w tym procesie. Jednym z niezwykle istotnych aspektów jest żywienie. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu.

Jak zatem powinien wyglądać dobór posiłków dla dzieci? Menu powinno być możliwie urozmaicone. Chodzi o to, aby dostarczyć naszym pociechom jak najwięcej różnorodnych wartości. Warto zadbać o odpowiedni udział świeżych warzyw i owoców w codziennych daniach. Należy uwzględnić także odpowiednie proporcje serwowania mięsa oraz ryb. Należy unikać przetworzonych potraw, jak również nadmiaru cukru. Ponadto dobrze postawić na naturalne oraz sezonowe produkty. Przyjazny oku wygląd potraw dodatkowo zachęci dzieci do ucztowania. Pamiętajmy przy okazji, że dążymy do dostarczenia im niezbędnych wartości odżywczych, lecz także do utrwalenia dobrych nawyków żywieniowych. 

Jak dobiera się posiłki w przedszkolach

Zacznijmy od tego, że istnieje ustawowy obowiązek wskazywania listy potraw serwowanych w jednostkach oświatowych. Z jednej strony mamy pochodzące z 2014 roku Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi. Z drugiej strony Instytut Żywności i Żywienia opracowuje aktualne normy żywienia dla naszej populacji. Wprawdzie nie istnieje żaden ustawowy nakaz informowania rodziców o składnikach poszczególnych produktów, jednak warto się tym zainteresować chociażby na własnę rękę. W jakim celu?

Otóż doświadczone firmy cateringowe jak chociażby Eduservice dokładają wszelkich starań, aby przygotowywane dla przedszkoli pożywienie było zgodne z najbardziej aktualnymi normami. Rodzice mogą sprawdzać przedszkolny jadłospis choćby po to, aby również w domu przygotowywać pełnowartościowe posiłki. W ten sposób urozmaicą dietę własną oraz swoich pociech.

Rodzicu, sprawdź, co oferuje catering dla przedszkola Twojego dziecka!

Jeszcze jakiś czas temu przedszkola posiadały własne kuchnie oraz personel odpowiedzialny za przygotowanie posiłków. Dziś za dostarczanie pożywienia do przedszkoli odpowiadają w dużej mierze firmy cateringowe. Przed organizacjami zapewniającymi catering dla przedszkoli w Warszawie oraz innych polskich miastach stoi duże wyzwanie. Muszą sprostać wysokim wymaganiom stawianym zarówno przez ustawodawcę, jak i samych rodziców, którzy w ostatnich czasach coraz chętniej powiększają swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia. To dobry kierunek, na którym z pewnością skorzystają najmłodsi.

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Drzwi techniczne metalowe — dopasowane do naszych potrzeb

Każdy z nas wybierając drzwi do domu, stawia na wysoki poziom odporności oraz funkcjonalności. Jedną z opcji jest wybór...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -