Pogrzeb tradycyjny i kremacyjny – to dwie najpowszechniejsze w Polsce formy pochówku zmarłych. Jakie są główne różnice między nimi?
Przygotowanie do pogrzebu
Przed każdym pochówkiem konieczne jest odpowiednie przygotowanie zwłok. W przypadku pogrzebu tradycyjnego mamy do czynienia ze standardowymi usługami zakładu pogrzebowego, których zakres obejmuje umycie, golenie, ubiór, wykonanie makijażu i fryzury, a następnie umieszczenie ciała w trumnie. Nieco inaczej sprawa wygląda przy kremacji. Taka forma polega na spopieleniu zwłok, dlatego przygotowanie ich do pogrzebu narzuca pewne ograniczenia m.in. związane z użyciem określonej odzieży czy biżuterii.
Kremacja zwłok
Zasadnicza kwestia różniąca obie formy pogrzebu to wspomniane już palenie zwłok, które ma miejsce w przypadku pochówku kremacyjnego. Całość odbywa się w odpowiednio skonstruowanym i przeznaczonym do takiego celu piecu, jednak uprzednio ciało złożone jest do specjalnej trumny. Rodzina otrzymuje wówczas możliwość pożegnania się z bliskim lub pomodlenia za jego duszę podczas kameralnej ceremonii, często na terenie krematorium. Prochy zmarłego powstałe w wyniku spopielenia trafiają do urny, a następnie odbywa się uroczystość kościelna lub świecka oraz ceremonia pochówku na cmentarzu.
Rodzaj trumny
Pogrzeb tradycyjny pozwala na wybór trumny spośród ogromnej liczby dostępnych modeli. Można zdecydować o rodzaju drewna, wykończeniu, kolorze, ozdobach, okuciach itd. Z kolei trumna kremacyjna to zupełnie inny rodzaj produktu, który musi spełniać określone wymogi. Materiał użyty do wykonania trumny kremacyjnej powinien być w 100% naturalny i przede wszystkim łatwopalny. W przeciwieństwie do pogrzebu tradycyjnego nie ma tu możliwości zastosowania trumny lakierowanej lub ozdabianej np. metalowymi elementami. Najlepiej sprawdzają się więc wersje tekturowe, drewniane i wiklinowe. Warto wspomnieć, że trumny do kremacji są znacznie tańsze niż te stosowane do pogrzebów tradycyjnych.
Wybór urny kremacyjnej
O ile tradycyjny pochówek wiąże się z koniecznością zakupu wyłącznie trumny, to pogrzeb kremacyjny wymaga również nabycia urny. Pojemniki na prochy posiadają bardzo zróżnicowane kształty, formy, wielkości. Rodzina może zadecydować także o materiale (kamień, szkło, ceramika, plastik, metal), a także o wzorach i zdobieniach.
Miejsce pochówku
Zarówno pogrzeb tradycyjny, jak i kremacyjny, to uroczystości, których ostatnim etapem jest pochowanie zmarłego na terenie cmentarza. Wbrew niektórym przekonaniom w polskim prawie niemożliwe jest rozsypania prochów po kremacji w dowolnie wybranym miejscu ani przechowywania ich w domu. Urna jest jednak nieporównanie mniejsza i nie zajmuje tyle przestrzeni co trumna, dzięki czemu rodzina zmarłego nie musi dysponować aż tak dużą kwaterą. Urnę umieścić można w małym grobie lub w wykupionym miejscu w kolumbarium.
Zakład Pogrzebowy Tren na Powązkach, posiadający swoje biuro na terenie Cmentarza Wojskowego Powązki, ma duże doświadczenie w organizacji zarówno pogrzebów tradycyjnych, jak i kremacyjnych. Rodzina osoby zmarłej, w zależności od wybranej formy pochówku, może w siedzibie firmy Tren dokonać wyboru odpowiedniej trumny oraz urny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości personel firmy służy fachową pomocą i doradztwem.