test
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Warszawa News:

Jak zminimalizować koszty energii elektrycznej w firmie?

Dobre i niezakłócone funkcjonowanie firm zależy w dużej mierze od oszczędności na energii elektrycznej, która w ostatnim czasie bardzo zdrożała. Jak się okazuje, ten trend się nie zmieni, a może się nawet nasilić. Każdy właściciel swojego przedsiębiorstwa musi więc zrobić wszystko, aby zminimalizować te koszty. Jakie są na to sposoby?

Prowadzenie firmy wiąże się z szeregiem wielu wyzwań, wśród których naturalne są te związane z pozyskiwaniem klientów. Mądra, perspektywiczna strategia pozwala osiągnąć najważniejsze cele. Niestety czasem niespodziewane okoliczności zmieniają ten stan rzeczy, doprowadzając kondycję firmy do rozpaczy. Tak jest zdecydowanie w przypadku stale rosnących kosztów energii. Ma to niebagatelny wpływ na działalność całej organizacji. Ciężko konkurować na rynku, gdy nie radzimy sobie z coraz wyższymi opłatami. Nieprzypadkowo wiele firm postanowiło działać, poszukując sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie tych obciążeń finansowych. Co niezwykle istotne – mają one wpływ nie tylko krótkofalowo, na “tu i teraz”, ale przede wszystkim długofalowo, ograniczając problemy z rosnącymi cenami energii w przyszłości. 

Audyt, czyli rozpoznanie problemów

Audyt powinien być początkiem skutecznych działań obniżających koszty energii elektrycznej w firmie. Ta analiza jest niezwykle kluczowa, by wykryć największe bolączki występujące w danej firmie i na tej podstawie wprowadzić niezbędne zmiany. Wiadomo, że w ogromnej mierze duże zużycie bierze się z tego, że energia elektryczna podrożała, na co niestety przedsiębiorcy nie mają większego wpływu. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa skupia się zaś na tym, co można zmienić, żeby mimo podwyżek znaleźć oszczędności w różnych obszarach. A przyczyn nadmiernego zużycia energii może być wiele, jak chociażby niepotrzebna praca maszyn. Audyt pozwala na przeprowadzenie szczegółowych badań zużycia energii, dzięki czemu każda firma – niezależnie od wielkości – może zmniejszyć koszty energii elektrycznej. 

Inwestycja w fotowoltaikę – doskonałe rozwiązanie

Wraz z rosnącymi cenami energii na popularności zyskują panele fotowoltaiczne. To nie dziwi, gdyż za sprawą tej inwestycji jesteśmy w stanie efektywnie  zminimalizować koszty. Wytwarzanie energii na własną rękę to nie tylko domena właścicieli domów jednorodzinnych, bo coraz więcej zakładów przemysłowych wybiera to rozwiązanie. Oczywiście, nim się na to zdecydujemy, niezbędny jest audyt, żeby potwierdzić, iż ta inwestycja ma ekonomiczne uzasadnienie. Pozwala to też odpowiednio i precyzyjnie dobrać zestaw paneli do danego miejsca, biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki, jak wielkość zakładu, zastosowane rozwiązanie itp. 

Zmiana taryfy – jak bardzo może pomóc?

Odpowiadając na zadanie powyżej pytanie – bardzo, bardzo może pomóc. Już tłumaczymy dlaczego! W większości zakładów produkcyjnych normalną praktyka jest praca zmianowa, dzięki czemu można bez przerwy produkować duże ilości towaru bez zatrzymywania linii produkcyjnych. Umożliwia to zastosowanie różnych taryf prądu, których koszt jest różny, uzależniony od pory dnia. Dostawcy energii elektrycznej oferują różne taryfy. Jedną z nich jest taryfa pozaszczytowa, zapewniająca dostęp do tańszej energii, na przykład w określonych godzinach. Dostępna jest też taryfa nocna i weekendowa. Jest rzeczą oczywistą, że taryfy te mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi dostawcami. To samo zresztą powiemy o lokalizacjach, do jakich dostarczane są te usługi. Niemniej, ważne jest to, że odpowiednie wykorzystanie taryf może w ogromnym stopniu obniżyć koszty energii w każdej firmie. Żeby zrobić to efektywnie, powinniśmy zapoznać się z obowiązującym rozkładem taryf i na tej podstawie mądrze rozplanować procesy produkcyjne. Czasem mogą być konieczne pewne korekty, jak zmiana dostawcy prądu w Warszawie.

Kompensacja mocy biernej – co to takiego?

Niektórzy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, że zakłady energetyczne pobierają dodatkową opłatę za energię bierną. Są one najczęściej bardzo kosztowne, dlatego też powinniśmy zadbać o to, by wyeliminować ten problem. Pomaga tu kompensacja mocy biernej, polegająca na zastosowaniu urządzeń pozwalających na ograniczenie jej emisji. Po jej wdrożeniu można oczekiwać, że pobór mocy czynnej stosowanej do zasilania urządzeń dość mocno spadnie, co wpłynie jednocześnie pozytywnie na odciążenie istniejącej instalacji elektrycznej. Przekłada to się na jej dłuższą żywotność, ogranicza też ilość awarii, które mogą negatywnie wpływać na procesy i przestoje w produkcji. 

Zdecydowanie warto pomyśleć o wdrożeniu wymienionych w artykule rozwiązań, co pozwoli skutecznie zminimalizować koszty energii elektrycznej w firmie!

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady przed remontem mieszkania w Warszawie?

Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które generuje znaczne ilości odpadów budowlanych. Gruz, stare meble, odpady drewniane, metalowe i plastikowe –...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -