test
środa, 19 czerwca, 2024

Nowe zasady dla kierowców taksówek spoza UE

- Reklama -

Od 4 grudnia 2023 r. zmienią się zasady dotyczące zgłaszania kierowców spoza Unii Europejskiej do wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób. Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić takich kierowców, będą musieli przedłożyć dodatkowy dokument – zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia kierowcy.

Zmiana dotyczy kierowców, którzy chcą uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu osób powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Dotychczas wystarczało przedstawić zaświadczenie o niekaralności z polskiego rejestru karnego.

Zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia kierowcy musi być opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku o licencję. Ponadto musi być uwierzytelnione przez właściwy organ kraju pochodzenia kierowcy i przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub uprawnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zaświadczenie powinno zawierać informacje o ewentualnych skazaniach kierowcy za przestępstwa popełnione w kraju pochodzenia lub w innych krajach.

Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią nowego obowiązku, narażają się na sankcje administracyjne. W przypadku stwierdzenia braku zaświadczenia o niekaralności z kraju pochodzenia kierowcy, organ wydający licencję może odmówić jej wydania lub cofnąć ją, jeśli została już wydana.

Nowe zasady nie dotyczą kierowców, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej. Nie dotyczą również kierowców, którzy uzyskali licencję przed 4 grudnia 2023 r. i nie zmieniali jej zakresu.

Więcej informacji na temat nowych zasad można znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury lub w Biuletynie Informacji Publicznej.

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Okulary dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Twoja pociecha potrzebuje okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych? Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania, nasz artykuł...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -