test
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Warszawa News:

Oferty pracy w Warszawie – jaką wybrać? Czym się kierować? Kiedy odrzucić?

Warszawa to ogromny rynek pracy, stwarzający liczne możliwości dla osób chcących rozwijać się zawodowo. Dość powiedzieć, że stopa bezrobocia w stolicy utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (w listopadzie 2021 r. wg GUS wyniosła tylko 1,8%).

Wystarczy też szybki research na dowolnym portalu rekrutacyjnym lub w mediach społecznościowych, by przekonać się, że praca w Warszawie od zaraz dostępna jest w bardzo licznych branżach, dla osób z doświadczeniem oraz tych stawiających pierwsze kroki na rynku zatrudnienia. Obfitość ogłoszeń oznacza jednak, że osoba poszukująca zatrudnienia musi bardzo szybko nauczyć się oddzielać propozycje wartościowe od tych niekorzystnych. Czym się kierować, oceniając oferty pracy w Warszawie?

Jak czytać ogłoszenia o pracę? Co powinny zawierać?

Dobre ogłoszenie o pracę to takie, które zawiera informację na temat:

  • pracodawcy – powinna zostać podana przynajmniej nazwa firmy, tak by było można szybko zweryfikować, że jest to podmiot działający legalnie. Czasami przedsiębiorstwa prowadzą rekrutacje niejawne – w tym wypadku udostępniona musi być nazwa pośrednika pracy;
  • nazwy stanowiska;
  • kluczowych obowiązków;
  • wymagań na dane stanowisko – w wielu ogłoszeniach są one podzielone na dwie sekcje: Wymagania oraz Mile widziane/Dodatkowo/Atutem będzie itp. Pod słowem Wymagania kryją się obligatoryjne kryteria – kandydaci, którzy ich nie spełniają, zwykle są odrzucani w procesie rekrutacji. Z kolei niespełnianie wymogów określonych jako Mile widziane nie dyskwalifikuje aplikującego. Kandydat musi mieć jednak świadomość, że jeśli otrzyma pracę, prawdopodobnie będzie musiał nabyć umiejętności, które tam wymieniono;
  • korzyści, jakie wiążą się z zatrudnieniem w danym miejscu – określane np. słowami Oferujemy/Co zyskasz itp. W tym miejscu pracodawcy często informują o dostępnych formach umowy, benefitach pozapłacowych, warunkach w biurze, dostępie do bezpłatnych szkoleń itp.;
  • wysokości wynagrodzenia – ten punkt wciąż jest często pomijany, niemniej zgodnie z nowymi trendami coraz liczniejsi pracodawcy decydują się na określenie przynajmniej widełek wypłaty;
  • miejsca wykonywania pracy i ewentualnie możliwości pracy zdalnej;
  • daty ważności ogłoszenia – to informacja, do kiedy pracodawca oczekuje na aplikacje;
  • wymaganych dokumentów – zwykle są to CV i list motywacyjny,
  • sposobu aplikowania – np. za pośrednictwem formularza na portalu pracy, wysyłając e-mail, dzwoniąc pod podany numer itp.

Odrzucenie oferty pracy w Warszawie – kiedy to zrobić?

Oczywiście nie każda oferta w internecie zawiera wszystkie powyższe elementy. Co powinno nas zaalarmować i dać sygnał, by podchodzić do danego ogłoszenia z dużą ostrożnością?

Zastanawiający może być przede wszystkim brak pełnej nazwy przedsiębiorstwa prowadzącego rekrutację (lub pośrednika pracy). Firma, która ukrywa swoje dane, może nie mieć czystych intencji. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia, kim jest ogłoszeniodawca, nie będziemy też wiedzieć, kto gromadzi nasze dane osobowe w przypadku wysłania CV. Aplikowanie na anonimowe ogłoszenia jest dużą nieostrożnością. 

Podejrzane są także oferty, w których brakuje nazwy stanowiska lub nie wymieniono głównych obowiązków pracowniczych. Jeśli ogłoszeniodawca nie chce podać tych informacji, również może nie mieć uczciwych zamiarów. 

Zaalarmować powinny nas także obiecywane zarobki niewspółmierne do tych najczęściej spotykanych na podobnych stanowiskach. Jeśli twórca oferty obiecuje majątek za wykonanie prostej pracy przez osobę bez większych kwalifikacji – raczej tkwi w tym jakiś nieprzyjemny haczyk. 

Z góry można odrzucić także wszelkie ogłoszenia, w których zaznaczono prośbę o wpłatę na podane konto – jest to prawdopodobnie próba wyłudzenia danych np. bankowych i pieniędzy.

Nie w każdej ofercie pracy wskazuje się, że kandydat powinien wysłać CV lub inne dokumenty aplikacyjne, nie zawsze też wymienia się kluczowe zadania na oferowanej posadzie. Czasami podane są jedynie: nazwa firmy, nazwa stanowiska i numer kontaktowy. Ogłoszenie o takiej skróconej treści nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z nieuczciwym pracodawcą. Pamiętajmy jednak, że pracodawca powinien poinformować nas o zakresie obowiązków i warunkach zatrudnienia przed przyjęciem do pracy. Umowa może zostać zawarta ustnie, ale pracodawca musi potwierdzić powyższe informacje w formie pisemnej w ciągu 7 dni od zatrudnienia.

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady przed remontem mieszkania w Warszawie?

Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które generuje znaczne ilości odpadów budowlanych. Gruz, stare meble, odpady drewniane, metalowe i plastikowe –...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -