sobota, 25 maja, 2024

„Praga odNova” – multimedialny przewodnik po warszawskiej Pradze

- Reklama -

Praga jest jednym z najbardziej wyjątkowych i różnorodnych obszarów dzisiejszej Warszawy. Warszawska Organizacja Turystyczna, by zainteresować Polaków, zagranicznych turystów, ale i mieszkańców miasta odkrywaniem uroków dzielnicy, stworzyła multimedialny przewodnik „Praga odNova – historyczna moc atrakcji turystycznych warszawskiej Pragi”. Przewodnik dostępny jest w formie aplikacji na telefon oraz multimedialnej tablicy, która została zainstalowana na terenie Galerii Wileńskiej.

W odróżnieniu od lewobrzeżnej części miasta, Praga nie została mocno zniszczona w trakcie działań wojennych, dzięki czemu zachowały się całe kwartały przedwojennej zabudowy podtrzymujące klimat dawnej stolicy. Zostało to dostrzeżone m.in. przez reżyserów umiejscawiających fabułę swoich filmów w przedwojennych sceneriach. Praga cieszy się również zainteresowaniem artystów i rzemieślników, którzy ulokowali tu swoje pracownie. Obszar ten wyróżnia różnorodność dziedzictwa kulturowego,
do którego należy zarówno architektura, w tym detal praski, poprzemysłowy i wielokulturowy charakter wybranych miejsc, a także lokalna tożsamość wyrażająca się m.in. poprzez gwarę praską. Pomimo wielu lat powojennych zaniedbań i braku większych inwestycji urbanistycznych, teren ten oferuje szereg atrakcji o różnorodnym charakterze: liczne tereny zielone, praskie plaże oraz wyjątkowe obiekty
o charakterze rekreacyjnym i turystycznym.

W multimedialnym przewodniku „Praga odNova – historyczna moc atrakcji turystycznych warszawskiej Pragi” znaleźć można opis 30 atrakcji turystycznych. Dla turystów i Warszawiaków przygotowano takie propozycje jak: poszukiwania krasnali, Monopol nie tylko dla Konesera, praskie safari, Praska Galeria Gwiazd. Można również poznać historię praskich kapliczek, cerkwi, bazyliki czy innych architektonicznych perełek. Ulice na Pradze-Północ stanowią zarazem lekcję historii, jak i wspomnienia o ludziach, którzy tu mieszkali czy ważnych wydarzeniach. Nie można także zapomnieć o… oryginalnych, praskich pyzach. Wszystkie te atrakcje zostały pogrupowane i zaprezentowane m.in. w ramach konkretnych szlaków tematycznych: szlak artystyczny, Praga wyznaniowa, Praskie fabryki a także Praskie Hollywood. Z biegiem czasu dołączą nowe propozycje, które pozwolą jeszcze bardziej poznać tę część miasta. Miłośnicy autentycznych, lokalnych klimatów na pewno ucieszą się z nagrań społeczników z tej części miasta – te dostępne są w aplikacji mobilnej.

— Można śmiało powiedzieć, że ten produkt jest jednym z najlepszych, wymiernych przykładów naszego działania. Został dostosowany do nowych realiów i co ważne, do różnorodnych potrzeb odbiorców. „Multimedialny przewodnik Praga odNova” to podpowiedzi i rekomendacje nasze i tych, którzy o Pradze wiedzą najwięcej – wieloletnich mieszkańców tej dzielnicy, praskich liderów. Mam nadzieję, że przewodnik skłoni do odwiedzin i odkrycia Pragi na nowo w skali na jaką zasługuje — mówi Barbara Tutak, Prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

 — Nasz nowy projekt jest zbiorem miejsc i tras, które warto odwiedzić, ale o ostatecznym kształcie swojej podróży po Pradze decyduje sam odbiorca i jego zainteresowania — dodaje Filip Płodzień, koordynator projektu.

Briefing prasowy projektu Praga OdNova, Warszawska Organizacja Turystyczna, 8.11.2021, fot. Jarek Zuzga

Przewodnik „Praga odNova” adresowany jest zarówno do turystów z kraju i zagranicy, jak i do samych warszawiaków lub mieszkańców warszawskiej okolicy, którzy nie znają lub znają pobieżnie tę część miasta. Wszystkie treści zawarte w przewodniku dostępne są za pośrednictwem narzędzi umożliwiających korzystanie z różnorodnej oferty turystycznej takich jak aplikacja (opisy atrakcji i szlaków oraz interaktywna mapa), a także tablicy multimedialnej ustawionej na poziomie 0 w Galerii Wileńskiej.

— Nasze centrum handlowe położone jest w samym sercu Pragi-Północ i dzięki połączeniu z dworcem Warszawa Wileńska jest odwiedzane także przez osoby spoza Warszawy. Cieszymy się, że to właśnie tutaj stanął multimedialny przewodnik. Wiele osób nie jest świadomych, jak wiele do zaoferowania ma warszawska Praga. Będą mogli się o tym dowiedzieć, korzystając z przewodnika Praga odNova — mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. — W 2020 roku rozpoczęliśmy także organizację spacerów po Pradze dla mieszkańców Warszawy, które cieszyły się ogromną popularnością. Wycieczki prowadziły takie ciekawe osoby jak raper Eldo czy znany warsavianista Janusz Owsiany. Spacerownik praski można pobrać na stronie Galerii Wileńskiej — dodaje.

Wybrane rekomendacje zawartych w przewodniku atrakcji będzie można też znaleźć w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych udostępnionych w Punktach Informacji Turystycznej (w PKiN oraz w Koneserze).

W pandemii wszyscy przykładamy większą wagę do bezpieczeństwa przy planowaniu podróży, dlatego też przewodnik promuje dodatkowo miejsca bardziej ustronne, spokojne i oddalone od punktów największej koncentracji ruchu turystycznego. Bliskości starówki, znakomite skomunikowanie transportem miejskim z resztą miasta oraz duża liczba atrakcji w różnych obszarach tematycznych powodują, że warszawska Praga jest znakomitym miejscem do odkrycia tego, co jeszcze w Warszawie nieodkryte. Zarówno dla turystów jak i mieszkańców stolicy.

Zapraszamy na Pragę!

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

ŹródłoPraga odNova

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Pracownicy z Ukrainy – jakie korzyści mogą przynieść Twojej firmie?

Rynek w naszym kraju od dłuższego czasu boryka się z niedoborem rąk do pracy. Braki dotyczą przede wszystkim branży...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -