test
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Warszawa News:

Zarządzanie nieruchomościami w stolicy. Jakie obowiązki ciążą na zarządcy?

Zarządzanie nieruchomościami ma na celu utrzymanie obiektu budowlanego w stanie niepogorszonym. Składa się na to szereg czynności, bez których żadna nieruchomość nie może się obyć. Za ich realizację odpowiedzialna jest jedna osoba – jest nią zarządca nieruchomości. Każda osoba, która sprawuje tę funkcję, musi posiadać doświadczenie zawodowe, wiedzę oraz kwalifikacje z wielu dziedzin związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Wszystko po to, aby była w stanie sprostać oczekiwaniom wspólnoty mieszkaniowej oraz obowiązującym przepisom.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami w Warszawie?

Definicja zarządzania nieruchomościami jest zawarta w art. 184b Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią, zarzadzanie nieruchomościami polega na podejmowaniu decyzji i działań, które mają za zadanie zagwarantowanie racjonalnego gospodarowania budynkiem oraz jego utrzymanie w stanie niepogorszonym. Co to jednak oznacza w praktyce? W zarządzaniu nieruchomościami chodzi o zapewnienie obiektowi właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej, energetycznej oraz bieżącej obsługi, zgodnej z aktualnymi potrzebami. Zarządzanie nieruchomościami w Warszawie to także zasadne inwestowanie w obiekt, które ma na celu podniesienie jego opłacalności.

Zarządzanie nieruchomościami obejmuje wiec nie tylko dbanie o dobry, aktualny stan budynku, lecz także troszczy się o jego przyszłość. Składa się na to planowanie kolejnych lat jego funkcjonowania, m. in. z uwzględnieniem potrzebnych napraw, konserwacji i remontów. Wszystkim tym zajmuje się jedna osoba. Jest nią zarządca nieruchomości – profesjonalista mianowany na to stanowisko przez wspólnotę mieszkaniową. Zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Co wchodzi w ich skład?

Czym zajmuje się zarządca nieruchomości? Jakie obowiązki na nim ciążą?

Art. 184b Ustawy o gospodarce nieruchomościami zawiera także definicję zarządcy. Według niej, zarządca nieruchomości jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z zarzadzaniem budynkami.W jej ramach odpłatnie zapewnia zainteresowanych jego usługami osobom kompleksową opiekę nad powierzonym mu budynkiem. Ze względu na brak ograniczeń w dostępie do tego zawodu, które zostały zniesione w 2014 r., wspólnoty mieszkaniowe muszą dziś bardzo ostrożnie wybierać zarządców. Warto zwrócić uwagę na posiadane przez niego doświadczenie, inne obiekty, które posiada pod swoją pieczą, kwalifikacje, a także wykształcenie.

Jest to o tyle istotne, że zarządzanie nieruchomościami w Warszawie obejmuje szereg, bardzo złożonych czynności. Do obowiązków zarządcy należy m. in. dbanie o dobry stan techniczny budynku i bezpieczeństwo na jego terenie, prowadzenie dokumentacji związanej z nieruchomością, prowadzenie księgowości i jej obsługa finansowa, reprezentowanie interesów wspólnoty na zewnątrz, obsługa najemców, zawieranie umów z podmiotami trzecimi, a także komercjalizacja obiektu. Zarządca nieruchomości nie wykonuje tych czynności sam, lecz współpracuje z innymi profesjonalistami, w tym m. in. księgowymi, konserwatorami, administratorem, radcami prawnymi i innymi.

Partnerem artykułu jest Integrum Management – profesjonalne zarządzanie nieruchomościami Warszawa.

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@warszawanews.pl

Przeczytaj również

- Reklama -

Najnowsze artykuły

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady przed remontem mieszkania w Warszawie?

Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które generuje znaczne ilości odpadów budowlanych. Gruz, stare meble, odpady drewniane, metalowe i plastikowe –...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -