test
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Testy na HIV, HCV i kiłę za darmo dla wszystkich!

- Reklama -

Europejski Tydzień Testowania to kampania mająca na celu zwiększenie świadomości i dostępności testów na HIV i HCV, która rozpoczęła się 20 listopada. Jak informuje Fundacja Edukacji Społecznej, tylko 10% Polaków przeszło test na HIV. Szacuje się, że ponad połowa osób zakażonych HIV w Polsce nie jest świadoma swojego stanu, co jest jednym z najgorszych wyników w Unii Europejskiej. Takie statystyki są wynikiem braku świadomości o przebiegu zakażenia HIV i strachu przed AIDS.

HIV, HCV i inne infekcje przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych objawów. Zakażenie może wystąpić u każdej osoby aktywnej seksualnie, niezależnie od wieku, orientacji, płci czy stopnia sprawności. Niektóre infekcje mogą być przenoszone również innymi drogami niż kontakty seksualne. Regularne wykonywanie testów przesiewowych jest działaniem profilaktycznym, które powinno być stosowane przez wszystkich, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Jak wynika z badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” przeprowadzonego przez Fundację Avalon, osoby z niepełnosprawnościami są często wykluczane z działań związanych z dbaniem o siebie, edukacją seksualną czy profilaktyką zdrowotną. Dodatkowe bariery w dostępie do tych obszarów wynikają np. z zależności od osób trzecich – rodziny czy asystentów, a także braku dostosowań architektonicznych w placówkach.

Fundacja Avalon wraz z Fundacją Edukacji Społecznej zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do bezpłatnych badań 5 grudnia, w godzinach 13-17, w siedzibie Fundacji Avalon przy ulicy Domaniewskiej 50A. Cała procedura jest bardzo prosta i trwa około 20 minut. Wyniki testu są dostępne zaraz po jego wykonaniu. Siedziba Fundacji Avalon jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Regularne kontrole zdrowia to nie tylko troska o siebie, ale także o tych, których kochamy! Wczesne wykrycie infekcji i zastosowanie odpowiedniego leczenia może zminimalizować lub całkowicie wyeliminować komplikacje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest zapobieganie i regularne przeprowadzanie badań przesiewowych! Projekt FES jest realizowany dzięki wsparciu Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce/Europejskiego Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.

- Reklama -

Jesteś świadkiem interesującego wydarzenia?

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub innego ważnego wydarzenia? wyślij do nas informacje, zdjęcie przez profil na Facebooku lub na adres email: kontakt@ycw.pl

Przeczytaj również

- Reklama -
- Reklama -

Najnowsze artykuły

Okulary dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Twoja pociecha potrzebuje okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych? Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania, nasz artykuł...
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -