Zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Badania pokazują, że największy odsetek pacjentów notuje się wśród młodych, dorastających kobiet. Przyczyn pojawienia się zaburzeń odżywiania może być wiele. Różnią się między sobą w zależności od konkretnego rodzaju zaburzenia, nie wszystkie można zaobserwować. Sprawdź, jak pomóc osobie, która ma problematyczną relację z jedzeniem.
Czym są zaburzenia odżywiania?
O zaburzeniach odżywiania mówi się, kiedy nieprawidłowe zachowania związane z jedzeniem i podejmowane w określonym celu (na przykład, by schudnąć) zaczynają przejmować kontrolę nad życiem pacjenta. Wiążą się z pogorszeniem stanu psychicznego i fizycznego, a także problemami z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mogą być też związane z brakiem samoakceptacji czy akceptacji wśród innych osób. Zazwyczaj pojawia się obsesyjne myślenie o dążeniu do idealnej sylwetki, a następnie chory wdraża rygorystyczną dietę, skupia się nadmiernie na ćwiczeniach lub w ogóle przestaje jeść. Można wyróżnić kilka głównych zaburzeń:
- anoreksja – jadłowstręt psychiczny,
- bulimia – żarłoczność psychiczna,
- napadowe objadanie się,
- zaburzenia związane z ograniczaniem/unikaniem przyjmowania pokarmów,
- zespół Pica (łaknienie spaczone),
- zaburzenia przeżuwania.
Objawy zaburzeń odżywiania
Objawy poszczególnych zaburzeń różnią się od siebie. Warto pamiętać, że wiele osób stara się dokładnie je ukrywać, by bliscy znajomi czy rodzina nie byli świadomi ich istnienia. W przypadku anoreksji zauważalna jest niska masa ciała, którą chora osoba próbuje ukryć pod za dużymi ubraniami. W przypadku bulimii często pojawia się również niechęć do spożywania posiłków w towarzystwie innych osób, chowanie jedzenia, częste wizyty w toalecie bezpośrednio po jedzeniu, by wymusić wymioty. Z czasem pogarsza się stan skóry, włosów i uzębienia.
Leczenie i odpowiednie wsparcie
Leczenie powinno się rozpocząć od przyznania się do występowania określonych trudności w relacji z jedzeniem. Niezbędne jest nie tylko zrozumienie i wsparcie bliskich, ale także odpowiednia psychoterapia (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapeuta-warszawa/). Specjalista odpowiednio klasyfikuje zaburzenia, a następnie wdraża niezbędną terapię. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, niezbędne jest również wsparcie farmakologiczne oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Współpraca z dietetykiem (https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/) pozwala nie tylko wzmocnić organizm, ale także stopniowo wprowadzać odpowiednie, dobre dla ciała nawyki żywieniowe.
Zaburzenia odżywiania dla chorych są krępujące, trudne i często wiążą się z innymi chorobami, jak depresja czy zaburzenia lękowe, dlatego niezbędna jest kompleksowa pomoc. Konsekwencje nieleczonych schorzeń mogą być tragiczne, ale wdrożona terapia pozwala przywrócić radość z życia i ponownie stanąć na nogi.